Γ' Λυκείου Νο 306


Ένα εργοστάσιο ζαχαροπλαστικής παρασκευάζει μεταξύ άλλων ταψάκια γαλακτομπούρεκου. Υπολογίστηκε ότι η παρασκευή x ταψιών την εβδομάδα κοστίζει περίπου

Αν η τιμή πώλησης του ταψιού είναι

πόσα ταψάκια πρέπει να παράγει την εβδομάδα, ώστε να έχει το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος;

Δεν υπάρχουν σχόλια: